O soutěži

V letošním školním roce 2017/18 odborná porota vybrala tři témata, která můžete svými fotografiemi reflektovat. Další text, který dále rozvádí každé ze zmiňovaných témat, nechť slouží k inspiraci. Samozřejmě jako kreativní jedinci můžete pojmout každé z témat zcela originálně a osobitě.

TÉMATA FOTOGRAFICKÉ SOUTĚŽE

I.
Portrét 

Kdo jsi? Zaznamenejte lidské tváře, vyjádřete osobnost fotografovaného. Nevítězí rychlost poříze ného snímku, spíš vlídné slovo a porozumění, hloubka prožitku, aby divák mohl odpovědět na otázku „Kdo jsi?“. Existují i dvojportréty a autoportréty. Zkuste něco nového, miliardy špatných „selfíček“ už tu byly.

 

maximálně 3 fotografie
II.
Strom ! ? 

Kde jsou stromy, nejsou domy, kde jsou domy, nejsou stromy. Nebo to tak není? Strom bude hlavním námětem. Je to živoucí objekt, má kořeny, kmen, větve, listy či jehličí. I holé stromy mají své kouzlo, je dobře vidět, jak je ustrojeno jejich větvoví.

Naši předkové dobře věděli, kam v krajině strom zasadit. Podobně tomu bylo i ve městech. Právě tady a dnes vás spíše zaujmou smutné zbytky stromů. Nezapomeňte na kontrast, imaginaci, vtip a nadsázku.

maximálně 3 fotografie
III. Reportáž

Vznikla jako novinářská disciplína, která popisovala slovy. Vy budete popisovat obrazem, vydáte se do terénu a pomocí čtyř fotografií nabídněte reportáž o místě a lidech. Váš celý soubor by měl mít výpovědní hodnotu daného okamžiku a místa události. Jeho název bychom měli odhadnout bez vysvětlujících textů, které ovšem stejně dodáte.

Přemýšlejte o rozmístění fotografií v mozaice. Existuje celek i detail.

Připravili jsme jednoduchý návod jak pomocí online nástroje vyrobit koláž fotografií do této kategorie "Reportáž". Návod je ke stažení zde.

maximálně 1 reportáž

(4 fotografie spojené do jednoho snímku)


Každá fotografie musí povinně obsahovat svůj krátký textový příběh o tom, jak fotografie vznikla a čím byla vyfocena (do 300 znaků). Vložená fotografie bez registrace školy nebude hodnocena! Registraci školy doporučujeme provést před vlastní registrací soutěžícího.

Těšíme se na vaše fotografie, při vytváření snímků ať funguje ve správném poměru srdce – oko – ruka. Buďte otevření, vnímaví, citliví, někdy vám motiv přijde sám naproti. Hodně štěstí!

PRAVIDLA SOUTĚŽE

Pro velký zájem je možnost vkládání soutěžních fotografií prodloužena do 21. ledna 2018, 18:00 hodin.

Fotografická soutěž má stejná soutěžní témata pro kategorii studentů středních škol i kategorii žáků 2. stupně základních škol a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Každý žák může vložit maximálně 3 fotografie do soutěžních témat I., II. a III. kategorie.

Vkládání soutěžních fotografií probíhá na našich stránkách od 6. listopadu 2017 do 21. ledna 2018, 18:00 hodin. Nejprve je nutné zaregistrovat školu. Doporučujeme velikost vkládané fotografie nejvíce 800 pixelů u delší strany. Větší rozměry budou zmenšeny a tudíž zkresleny. Použitou metodu převzorkování nemůžete ovládat.

FORMA HODNOCENÍ

Fotografie budou hodnoceny prostřednictvím odborné komise, která hodnotí technické provedení, základní ideu, výslednou atmosféru snímku a příběh fotografie. V každém tématu budou vyhodnoceny první tři nejlepší fotografie v obou kategoriích (základní a střední školy). Zvláštní ocenění čeká nejúspěšnějšího všestranného fotografa a nejúspěšnější školy.

Vítězové se mohou těšit na hodnotné ceny od partnerských firem (fotopotřeby, tiskárny, předplatné FotoVideo, knihy a jiné).